A range of insightful pukapuka (books) about Māori culture, and history spanning arrival stories to the present day. We also carry te Reo Māori language books, including those to assist those wanting to learn te Reo Māori.
Filters
Te Hinga Ake a Māui i te Ika Whenua | nā He mea kōrero anō nā Donovan Bixley: He mea whakamāori e Darryn Joseph rāua ko Keri Opai.
- Regular Price
- $17.39
- Sale Price
- $17.39
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Horeta Me Te Waka | Nā Gordon Campbell i tuhi ; Zak Waipara ngā whakaahua ; Kāterina Te Heikōkō Mataira ngā kupu Māori
- Regular Price
- $17.39
- Sale Price
- $17.39
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Māui and the Secret of Fire | retold by Donovan Bixley: advised & translated by Dr Darryn Joseph & Keri Opai
- Regular Price
- $19.13
- Sale Price
- $19.13
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Hāpata- Te Kurī Māia O Te Moana | nā Robyn Belton
- Regular Price
- $17.39
- Sale Price
- $17.39
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
A Māori Word A Day | By Hēmi Kelly
- Regular Price
- $30.43
- Sale Price
- $30.43
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Treasures of Tane- Plants of Ngāi Tahu | By Rob Tipa
- Regular Price
- $47.83
- Sale Price
- $47.83
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Māori Made Easy Workbook 3/Kete 3 | By Scotty Morrison
- Regular Price
- $26.09
- Sale Price
- $26.09
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Traditional Māori Legends | By Pohatu Warren
- Regular Price
- $21.74
- Sale Price
- $21.74
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
The Raupo Concise Maori Dictionary | By A. W. Reed
- Regular Price
- $26.09
- Sale Price
- $26.09
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Māori Made Easy Workbook 4/Kete 4 | By Scotty Morrison
- Regular Price
- $26.09
- Sale Price
- $26.09
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Tio Tiamu Te Tipua | nā Kurahau: Laya Mutton-Rogers ngā pikitia
- Regular Price
- $19.13
- Sale Price
- $19.13
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
First Hundred Words in Māori | Heather Amery and Stephen Cartwright
- Regular Price
- $21.74
- Sale Price
- $21.74
- Regular Price
-
- Unit Price
- per